Czym jest rak piersi i jajnika?


 

Rak piersi to jeden z najważniejszych problemów zdrowotnych i najczęstszy nowotwór złośliwy wykrywany u kobiet. W Polsce stanowi on ponad 20% wszystkich przypadków zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet, kolejne 5% przypadków to nowotwory jajnika. Szacuje się, że 1/3 kobiet mogłaby uniknąć nowotworu, gdyby odpowiednio wcześnie wykonała badanie genetyczne oceniające predyspozycję do zachorowania. Obecność mutacji świadczy o podwyższonym ryzyku zachorowania na raka piersi lub jajnika, a także na inne typy nowotworów.

 

Test powinien wykonać każdy, kogo niepokoi możliwość zachorowania na raka piersi/jajnika. W szczególności badaniu powinny poddać się osoby:

  • w których rodzinie pojawił się rak piersi/jajnika w których rodzinie pojawił się rak jelita grubego, prostaty, trzustki, jąder lub raka piersi u mężczyzny u których stwierdzono nowotwór przed 50-tym rokiem życia.

 

 

Badane geny i cena:


 

Analiza 5 mutacji w genie BRCA1    


Białko BRCA1 oraz BRCA2, kodowane przez geny o tych samych nazwach, pełni krytyczną rolę w naprawie DNA, kontroli cyklu komórkowego i zachowaniu stabilności materiału genetycznego. W Polsce jako predyspozycja genetyczna do raka piersi i jajnika najczęściej wykrywana jest jedna z 5 mutacji (C61G, 4153delA, 5382insC, 3819del5, C64R) w genie BRCA1 lub mutacja C5972T genu BRCA2. Mutacje te dziedziczą się w sposób autosomalny dominujący.

Ryzyko zachorowania nosicielek mutacji w BRCA1 na raka piersi wynosi do 80% a raka jajnika do 60% w skali życia. W przypadku mutacji genu BRCA2 jest to odpowiednio 80% i 35%. Podwyższone jest także ryzyko zachorowania na inne nowotwory złośliwe. Optymalne jest zbadanie swoich predyspozycji do rozwoju raka piersi i raka jajnika najszybciej jak jest to możliwe. Wykrycie mutacji w genach BRCA1 i BRCA2 daje możliwość podjęcia świadomych decyzji dot. chociażby diety, prokreacji, naturalnego karmienia, metody antykoncepcyjnej a przede wszystkim poddawanie się regularnym badaniom kontrolnym.

 

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA?

 

Wymaz z policzka

Co najmniej na 2 godziny przed pobraniem wymazu nie należy:

·         spożywać posiłków i płynów,

·         palić papierosów,

·         żuć gumy

·         myć zębów itp.


Przed pobraniem w jamie ustnej nie powinno być żadnych ciał obcych, np. gum do żucia, lizaków, cukierków itp.

W przypadku dzieci dopuszczalny jest smoczek (tzw. smoczek z kółeczkiem) pod warunkiem używania go wyłącznie przez jedno dziecko (nie np. przez matkę i dziecko lub więcej niż jedno dziecko).

 

320 PLN

 


Analiza mutacji w genie BRCA2  


Białko BRCA1 oraz BRCA2, kodowane przez geny o tych samych nazwach, pełni krytyczną rolę w naprawie DNA, kontroli cyklu komórkowego i zachowaniu stabilności materiału genetycznego. W Polsce jako predyspozycja genetyczna do raka piersi i jajnika najczęściej wykrywana jest jedna z 5 mutacji (C61G, 4153delA, 5382insC, 3819del5, C64R) w genie BRCA1 lub mutacja C5972T genu BRCA2. Mutacje te dziedziczą się w sposób autosomalny dominujący.

Ryzyko zachorowania nosicielek mutacji w BRCA1 na raka piersi wynosi do 80% a raka jajnika do 60% w skali życia. W przypadku mutacji genu BRCA2 jest to odpowiednio 80% i 35%. Podwyższone jest także ryzyko zachorowania na inne nowotwory złośliwe. Optymalne jest zbadanie swoich predyspozycji do rozwoju raka piersi i raka jajnika najszybciej jak jest to możliwe. Wykrycie mutacji w genach BRCA1 i BRCA2 daje możliwość podjęcia świadomych decyzji dot. chociażby diety, prokreacji, naturalnego karmienia, metody antykoncepcyjnej a przede wszystkim poddawanie się regularnym badaniom kontrolnym.

 

270zł

 


Analiza mutacji w genie NBS1    


Białko NBN, podobnie jak BRCA1 i BRCA2, pełni ważną rolę w odpowiedzi komórkowej na uszkodzenie DNA oraz utrzymywanie stabilności materiału genetycznego. U osób pochodzenia słowiańskiego, mutacja 657del5 w genie NBS1 odpowiada za zespół Nijmegena. Jest to choroba genetyczna związana z podwyższonym ryzykiem rozwoju nowotworu. Szacuje się, że nosiciele mutacji 657del5 w genie NBS1 są narażeni na 2-krotnie wyższe ryzyko wystąpienia nowotworu piersi i ok. 4-krotnie nowotworu prostaty w porównaniu z osobami bez mutacji.

 

270zł

 


Analiza mutacji w genie NOD2    


Białko NOD2 bierze udział w odpowiedzi immunologicznej, a jego bezpośredni związek z powstawaniem nowotworów nie jest jasny. Zaobserwowano, że nosicielstwo mutacji 3020insC w genie NOD2 zwiększa ok. 5-krotnie ryzyko zachorowania na raka piersi przed 50 rokiem życia, a także ok. 2-krotnie raka jelita grubego, 2-krotnie raka płuca oraz 1,5-krotnie raka jajnika. Mutacja ta występuje u około 8% pacjentek z rakiem piersi, u 15% z rakiem jelita grubego, 12% z rakiem płuca oraz w ok. 11% przypadków raka jajnika. Dodatkowo, mutacja ta nawet 17-krotnie podnosi ryzyko rozwoju choroby Leśniowskiego-Crohna.

 

270zł

 


Analiza mutacji w genie CHEK2    


Gen CHEK2 koduje białko, które w odpowiedzi na uszkodzenie DNA, zatrzymuje cykl komórkowy. W badaniach profilaktycznych istotne jest oznaczanie genetyczne 3 mutacji genu CHEK2: 1100delC, IVS2+1GA oraz I157T. Mutacje te kilkukrotnie zwiększają ryzyko rozwoju nowotworów piersi, jelita grubego, prostaty, tarczycy i nerki. Pacjentki z mutacją w genie CHEK2 i rodzinnym występowaniem raka piersi mają ryzyko zachorowania na poziomie 25%. W Polsce nosicielem takiej mutacji jest 1% osób. Zalecane jest wykonanie testu nosicielstwa na obecność mutacji CHEK2 jednocześnie z mutacjami w BRCA1 i BRCA2.

 

270zł

 


Analiza mutacji w genie P16  


CDKN2A to białko pełniące ważne funkcje w prawidłowym przebiegu cyklu komórkowego.Mutacje w genie CDKN2A podwyższają ryzyko zachorowania zwłaszcza na czerniaka i raka trzustki, ale także na raka piersi, jelita grubego oraz płuca. Są odpowiedzialne za rodzinne występowanie tych nowotworów. Mutacja A148T w obrębie genu CDKN2A związana jest z ok. 2-krotnie zwiększonym ryzykiem wystąpienia czerniaka złośliwego, a także ok. 1,5-krotnie zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka piersi, ok. 1,5-krotnie raka jelita grubego oraz 2-krotnie raka płuca – w porównaniu z osobami bez mutacji.

 

 

270zł

 


Analiza mutacji w genie CYP1B1    


Gen CYP1B1 koduje białko należące do rodziny enzymów zaangażowanych w metabolizm leków, syntezę cholesterolu, steroidów i innych lipidów. Mutacje w genie CYP1B1 zwiększają ryzyko rozwoju raka piersi, jelita grubego, pęcherz moczowego, płuca i krtani. Na rozwój nowotworu istotny wpływ mają również czynniki zewnętrzne, np. palenie tytoniu w przypadku raka płuca oraz nowotworów głowy i szyi, albo zakażenia wirusem HPV w raku pęcherza moczowego. Dzięki identyfikacji odziedziczonych wariantów genu CYP1B1 możliwe jest podjęcie odpowiedniej profilaktyki.

 

270zł 

 


Panel badań: 15 mutacji w 7 genach
BRCA1, BRCA2, NBS1, NOD2, CHEK2, P16, CYP1B1    


Panel ten obejmuje oznaczanie mutacji najściślej powiązanych z podwyższonym ryzykiem rozwoju raka piersi, jajnika oraz innych typów nowotworów.

Mutacje genu BRCA1 – najsilniej predysponujące w kierunku raka piersi i jajnika. Ryzyko zachorowania nosicielek mutacji w BRCA1 na raka piersi wynosi do 80% a raka jajnika do 60% w skali życia.

Mutacje genu BRCA2 – równie silnie predysponują w kierunku raka piersi i jajnika, jak mutacje genu BRCA1. Ryzyko zachorowania nosicielek mutacji w BRCA2 na raka piersi wynosi do 80% a raka jajnika do 35% w skali życia. Dodatkowo, mutacje te predysponują do rozwoju raka sutka u mężczyzn.

Mutacje genu NOD2 – zwiększają ok. 5-krotnie zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi poniżej 50 roku życia.

Mutacje genu NBS1 – zwiększają ok. 2-krotnie ryzyko wystąpienia nowotworu piersi i występuje w ok. 1% wszystkich raków piersi.

Mutacje genu CHEK2 – poszczególne mutacje mogą nawet 4-krotnie podnosić ryzyko rozwoju raka piersi oraz 2-krotnie ryzyko rozwoju raka jajnika.

Mutacje genu CYP1B1 – zwiększają ok. 2-krotnie ryzyko wystąpienia raka piersi.

Mutacje genu CDKN2A (p16) – związane są z ok. 1,5-krotnie zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka piersi i występuje w ok. 5% wszystkich raków piersi.

 

1400zł

 


 

 

Imię i nazwisko
Twój e-mail
Telefon
Zaznacz interesujące Cię badania
Analiza 5 mutacji w genie BRCA1 - 320 zł
Analiza mutacji w genie BRCA2 - 270 zł
Analiza mutacji w genie NBS1 - 270 zł
Analiza mutacji w genie NOD2 - 270 zł
Analiza mutacji w genie CHEK2 - 270zł
Analiza mutacji w genie P16 - 270zł
Analiza mutacji w genie CYP1B1 - 270zł
Panel badań: 15 mutacji w 7 genach - 1400zł
Preferowany termin badania
Wybierz miasto, w którym chcesz się umówić:
Tychy
Katowice
Zabrze
Treść wiadomości
ZAPISZ SIĘ
ZAPISZ SIĘ
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Nie zwlekaj dłużej.

Zapisz się już dziś i wybierz preferowany termin badania.

Wysłanie formularza nie jest równoznaczne z zapisaniem się na wybrany termin, jednak w przypadku dostępności tego terminu przysługuje gwarancja pierwszeństwa. O potwierdzeniu lub zaproponowaniu ostatecznego terminu poinformujemy telefonicznie lub mailowo.

ZAPISZ SIĘ NA BADANIE

UMÓW SIĘ TELEFONICZNIE

NAPISZ DO NAS

GENETYCZNA DIAGNOSTYKA RAKA PIERSI I JAJNIKA

tel. 787 323 370

NAPISZ DO NAS

SKLEP ONLINE

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Instytut Dietetyki i Promocji Zdrowia by SPECTRUM MARKETING © 2016

  +48 787 323 370

 

    rejestracja@instytutdietetyki.pl

 

GABINET W TYCHACH

 

ul. Owczarska 9
43-100 Tychy

 

 

 

 

 

GABINET W KATOWICACH

 

ul. Podgórna 4
40-008
Katowice

GABINET W ZABRZU

 

ul. Wolności 338b
41-811 Zabrze

GABINET W BYTOMIU

 

ul. Stanisława Moniuszki 20
41-902 Bytom

GODZINY OTWARCIA:

poniedziałek 08:00 – 16:00
wtorek 08:00 – 16:00
środa 12:00 – 20:00
czwartek 12:00 – 20:00
piątek 12:00 – 16:00

Inne godziny pracy rejestracji są uzależnione od godzin pracy dietetyków.

 

 

 

NASZE SIEDZIBY

DOŁĄCZ DO NAS W SIECI:

KONTAKT:

Nasi Partnerzy:

 

DANE DO PRZELEWÓW:

 

Instytut Dietetyki i Promocji Zdrowia

41-409 Mysłowice, Kosztowska 27

ING BANK ŚLĄSKI: 50 1050 1399 1000 0091 4749 5429


Kod Swift ING Banku Śląskiego czyli: INGBPLPW
IBAN tworzymy poprzez dodanie tylko liter PL przed numerem rachunku.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO Z NOWINAMI O ZDROWYM ŻYCIU?

ZAPISZ SIĘ DO
ZDROWEGO NEWSLETTERA

Twój e-mail
ZAPISZ MNIE
ZAPISZ MNIE
Witaj w Naszym gronie :)
Jeżeli nie podasz nam swojego maila, to nie
mamy jak do Ciebie pisać.