WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI

WRÓĆ DO PRZEPISÓW KULINARNYCH

WRÓĆ DO ZDROWEGO BLOGA

Co zrobić dalej po wykonaniu testu?


Najlepiej z wynikami zgłosić się do dietetyka, który pomoże Ci zrozumieć wyniki i poradzi, jakie przeprowadzić zmiany w diecie.

 

Czy muszę spotkać się z dietetykiem, żeby omówić wyniki?


Jeśli już masz wyniki, najlepiej byłoby zobaczyć się z dietetykiem, aby poradził Ci, które pokarmy wykluczyć z diety i które pokarmy należy zastąpić innymi, by nie doszło do niedoborów żywieniowych. Dietetyk może też zaofiarować wsparcie i zachętę w dokonywaniu regularnych, drobnych postępów, ponieważ łatwo się zrazić do utrzymywania diety, jeśli robi się to na własną rękę.

 

Okazało się, że szkodzi mi wiele pokarmów - jak mogę wyeliminować wszystkie?


Jeśli masz wiele pozytywnych wyników, możesz się zniechęcić przy próbach utrzymania zrównoważonej diety, eliminując niemal wszystko. Najlepiej byłoby zwrócić się po poradę do dietetyka, który pomoże Ci wykluczyć pokarmy o silnym negatywnym wpływie i wprowadzić rotację tych, które są mniej szkodliwe.

 

Co to może oznaczać, jeśli mam wiele pozytywnych wyników?


Możliwe, że masz zespół nieszczelnego jelita. Powinieneś zwrócić się do dietetyka, który poradzi Ci, jak sobie z tym radzić.

 

Czy muszę unikać tych pokarmów przez resztę życia?


Nie. Jeśli unikałeś ich przez co najmniej 3 miesiące i zauważyłeś zmniejszenie objawów, możesz zacząć stopniowo wprowadzać te pokarmy do diety ponownie. Na początku powinieneś wprowadzić tylko jeden i zrobić 4 dni przerwy przed wprowadzeniem kolejnego. Jeśli objawy nie wrócą, możesz z rzadka włączać pokarmy z powrotem. Przyda Ci się prowadzenie dzienniczka, w którym będziesz notował, co danego dnia zjadłeś i jak się czułeś.

 

Jak długo powinienem unikać pożywienia, które mi szkodzi?


Jeśli na jakiś pokarm Twój organizm reaguje wysokim poziomem przeciwciał, dobrze byłoby unikać go przez co najmniej trzy miesiące. Jeśli po tym czasie nie dostrzeżesz żadnej poprawy, można uznać, że to nie dane pożywienie wywołuje Twoje objawy.


Jeśli unikam pokarmów, na które reaguję wysokim poziomem przeciwciał, po jakim czasie poziom IgG powróci do normalnego stanu?


Stężenie przeciwciał IgG będzie się stopniowo z czasem zmniejszać. 23 dni to mniej więcej połowa tego, ile żyje przeciwciało IgG w krwioobiegu. Jednak antygeny mogły zostać zmagazynowane w wątrobie, skąd będą powoli uwalniane przez kilka miesięcy, czego wynikiem jest uporczywa obecność przeciwciał we krwi. Jednak poziom przeciwciał będzie się stopniowo zmniejszał, o ile nie dojdzie do ponownego wystawienia na bodziec.

 

Czy określone pożywienie muszę całkowicie wyeliminować z diety, żeby zmniejszyć objawy, czy też mogę od czasu do czasu zjeść niewielką ilość?


Najskuteczniejsze jest całkowite wyeliminowanie danego pokarmu. Przeciwciała będą wytwarzane tak długo, jak długo utrzymuje się wystawienie na bodziec, bo to wprawia układ immunologiczny w stan alarmu. Powinno się też unikać spożywania produktów z tej samej grupy.


Zacząłem stosować dietę wykluczającą szkodliwe pokarmy i poczułem się gorzej, czy to normalne?


Dla wielu ludzi podczas kilku pierwszych dni po rozpoczęciu stosowania diety eliminacyjnej jest to normalna reakcja, ze względu na poczucie braku w okresie odzwyczajania się od poprzednich pokarmów. Przez kilka dni można czuć się gorzej, ale to wkrótce mija i po tygodniu lub dwóch zauważa się poprawę.


Czy po kilku miesiącach powinienem ponowić test?


Większość ludzi nie musi wykonywać testu ponownie, ale jeśli chcesz to zrobić, to najlepiej odczekać 12 miesięcy od daty pierwszego testu. Jeśli twoje objawy się zmniejszyły i udało Ci się bez przeszkód wprowadzić dane pokarmy ponownie, następny test nie będzie potrzebny.

 

Jeśli unikałem w diecie pewnych pokarmów, ale chciałbym sprawdzić, czy jestem na nie nadwrażliwy, o ile wcześniej powinienem je wprowadzić do menu?


Powinieneś wprowadzić je minimum 7 dni przed pobraniem próbki krwi. Jeśli jednak w rezultacie pojawią się poważne symptomy, powinieneś natychmiast odstawić dany pokarm i przyjąć, że wciąż ich nie tolerujesz.

 

Dlaczego czasem czuję się lepiej w chwilę po zjedzeniu czegoś, czego powinienem unikać?


Niektórzy ludzie czują się lepiej przez chwilę po zjedzeniu czegoś, na co reagują wytwarzaniem przeciwciał IgG. Jeśli jednak nie przestaną tego jeść, negatywne objawy powrócą. Jeśli znów zje się trochę szkodliwego pokarmu, przynosi to chwilową ulgę, ale stwarza błędne koło uzależnienia, które trudno przerwać

28 października 2016

Wyniki badań i co dalej?

Z serii Zdrowy Blog:

25 stycznia 2019
KULKI MOCY Z CIECIERZYCY Składniki na 8 porcji: Zjedz 1 z 8 porcji Ciecierzyca (ugotowana) - 400 g (20 x Łyżka) Miód pszczeli - 48 g (2 x Łyżka) Masło
21 stycznia 2019
Grillowana pierś z kurczaka z pieczonymi ziemniaczkami i batatami oraz marchewka z groszkiem  Składniki na 1 porcje: Marchew z groszkiem, mrożona - 250 g (1.67 x Porcja) Oliwa z oliwek

COŚ NA DESER:

Dołącz do nas na:

 

 

 

 

Twój e-mail
ZAPISZ MNIE
ZAPISZ MNIE
Witaj w Naszym gronie :)
Jeżeli nie podasz nam swojego maila, to nie
mamy jak do Ciebie pisać.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO Z NOWINAMI O ZDROWYM ŻYCIU?

ZAPISZ SIĘ DO
ZDROWEGO NEWSLETTERA

tel. 787 323 370

NAPISZ DO NAS

SKLEP ONLINE

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Instytut Dietetyki i Promocji Zdrowia by SPECTRUM MARKETING © 2016

  +48 787 323 370

 

    rejestracja@instytutdietetyki.pl

 

GABINET W TYCHACH

 

ul. Owczarska 9
43-100 Tychy

 

 

 

 

 

GABINET W KATOWICACH

 

ul. Podgórna 4
40-008
Katowice

GABINET W ZABRZU

 

ul. Wolności 338b
41-811 Zabrze

GABINET W BYTOMIU

 

ul. Stanisława Moniuszki 20
41-902 Bytom

GODZINY OTWARCIA:

poniedziałek 08:00 – 16:00
wtorek 08:00 – 16:00
środa 12:00 – 20:00
czwartek 12:00 – 20:00
piątek 12:00 – 16:00

Inne godziny pracy rejestracji są uzależnione od godzin pracy dietetyków.

 

 

 

NASZE SIEDZIBY

DOŁĄCZ DO NAS W SIECI:

KONTAKT:

Nasi Partnerzy:

 

DANE DO PRZELEWÓW:

 

Instytut Dietetyki i Promocji Zdrowia

41-409 Mysłowice, Kosztowska 27

ING BANK ŚLĄSKI: 50 1050 1399 1000 0091 4749 5429


Kod Swift ING Banku Śląskiego czyli: INGBPLPW
IBAN tworzymy poprzez dodanie tylko liter PL przed numerem rachunku.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO Z NOWINAMI O ZDROWYM ŻYCIU?

ZAPISZ SIĘ DO
ZDROWEGO NEWSLETTERA

Twój e-mail
ZAPISZ MNIE
ZAPISZ MNIE
Witaj w Naszym gronie :)
Jeżeli nie podasz nam swojego maila, to nie
mamy jak do Ciebie pisać.