WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI

WRÓĆ DO PRZEPISÓW KULINARNYCH

WRÓĆ DO ZDROWEGO BLOGA

JAK POWINIEN WYGLĄDAĆ PRAWIDŁOWY

TRENING NA BIEŻNI? 

 

Bieżnia to jedna z najczęściej użytkowanych maszyn na siłowni. Bez poznania podstawowych zasad treningu możemy jednak niewiele osiągnąć. Jak zacząć trenować na bieżni, by ćwiczenia były skuteczne? Oto zasady treningu na bieżni dla początkujących!

 

Efektywny trening na bieżni – zalety

 

Trening na bieżni to doskonały sposób na poprawę wyglądu sylwetki i zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Szczególnie, jeśli pogoda nie sprzyja bieganiu na dworze. Ćwiczenia na bieżni mają jednak swoją specyfikę. Dla niektórych jest to zajęcie zbyt statyczne – w końcu niewiele się zmienia podczas całości treningu na bieżni. Inni natomiast ten aspekt traktują jako zaletę. W końcu można spokojnie się wyciszyć i  jednocześnie dążyć do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. W każdym przypadku wykorzystywania bieżni jako sprzętu treningowego konieczne jest dokładne przemyślenie całej sesji ćwiczeniowej. Jak zacząć trening na bieżni dla początkujących?

 

Pierwszy trening na bieżni – podstawowe zasady

 

Zanim wybierzesz się na siłownię, dokładnie skompletuj wygodny strój treningowy. Dobrym wyjściem są ubrania termoaktywne. Podczas treningu na bieżni można bowiem nieźle się spocić – a dzięki takim ubraniom znacznie podniesie się komfort ćwiczeń. I oczywiście – zadbaj o odpowiednie buty. Na szczęście bieżnia nie jest wymagająca, sprawdzą się standardowe buty do biegania bez szczególnej amortyzacji. Jeśli chodzi o sam trening na bieżni – bardzo ważna jest rozgrzewka i cool down po skończonych ćwiczeniach. Rozgrzewkę można śmiało przeprowadzić na bieżni – dobrym wyjściem jest marsz. Wystarczy także kilka ćwiczeń rozgrzewających mięśnie (np. skłony czy pajacyki). Jako cool down po treningu – lekkie ćwiczenia rozciągające.

 

Jakie rodzaje treningów stosujemy na bieżni?

 

Bieżnia pozwala na wykorzystanie różnorodnych metod treningowych. Jednym z pierwszych pomysłów na takie ćwiczenie jest marsz. Jego intensywność plasuje się między chodzeniem a truchtem. Podczas marszu na bieżni łatwo o miarowy oddech oraz pracę nad wytrzymałością niemal wszystkich partii mięśniowych. Marsz obejmuje prędkość 5-10 km/h. Inną techniką treningu na bieżni jest trucht. Trucht – podobnie jak marsz – sprawdzi się u osób początkujących. Ta metoda ćwiczeń na bieżni pomoże w poprawie wydolności i sprawności organizmu. Trucht charakteryzuje się prędkością 7-10 km/h. Kolejną możliwością treningu na bieżni jest bieg. Prędkość właściwie jest dowolna – zależy głównie od kondycji fizycznej ćwiczącego. Bieg może mieć zarówno niską, jak i wysoką intensywność.

Efektywny trening na bieżni dla początkującego powinien zawierać połączenie tych wszystkich metod ćwiczeniowych. Jedna sesja to około 40 minut. Podczas takiego wysiłku możemy spalić nawet do 400 kcal.

 

Trening na bieżni – porady dla początkujących

 

Efektywny trening na bieżni dla każdego może oznaczać coś zupełnie innego. To, jak będzie wyglądała taka sesja zależy od indywidualnych preferencji danej osoby. I oczywiście od tego, jaki ma cel treningowy i z jakiego poziomu kondycji startuje. Jeśli nie umiemy sami ustawić sobie intensywności – nie bójmy się zapytać o to trenera czy instruktora siłowni. Ale ale… Zanim na dobre zaczniesz trening na bieżni, mamy dla Ciebie kilka wskazówek technicznych. Pamiętaj, zanim wejdziesz na bieżnię – najpierw włącz samą maszynę i ustaw najmniejszą prędkość. Znacznie łatwiej będzie Ci wtedy zacząć trening. Podczas całości ćwiczenia trzymaj się środka pasa treningowego. Takie ustawienie ciała pomaga w zachowaniu prawidłowych wzorców ruchowych oraz pełnego zakresu ruchu. Bieganie środkiem pasa pozwala także na zwiększenie amortyzacji i zmniejszenie napięć w ciele.  Całość treningu odbywaj spokojnie i patrz się przed siebie, a nie pod nogi. Na bieżni sylwetka powinna być wyprostowana i – jeśli chcemy trenować efektywnie – nie trzymajmy się uchwytów podczas treningu. Pozostała nam jeszcze kwestia kąta nachylenia bieżni. Osoby początkujące nie powinny wybierać kąta większego niż 4%. W przypadku osób bardziej zaawansowanych w treningach – jeśli nie chcemy nabawić się kontuzji – nie ustawiajmy kąta większego niż 8%.

 Jeśli zaczynasz treningi na bieżni nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Każda sesja treningowa powinna charakteryzować się stopniowym zwiększaniem prędkości na bieżni.

 

 

Artykuł powstał dzięki współpracy z portalem Lepszytrener.pl

 
05 marca 2019

Jak powinien wyglądać prawidłowy trening na bieżni?

Z serii Zdrowy Blog:

25 stycznia 2019
KULKI MOCY Z CIECIERZYCY Składniki na 8 porcji: Zjedz 1 z 8 porcji Ciecierzyca (ugotowana) - 400 g (20 x Łyżka) Miód pszczeli - 48 g (2 x Łyżka) Masło
21 stycznia 2019
Grillowana pierś z kurczaka z pieczonymi ziemniaczkami i batatami oraz marchewka z groszkiem  Składniki na 1 porcje: Marchew z groszkiem, mrożona - 250 g (1.67 x Porcja) Oliwa z oliwek

COŚ NA DESER:

Dołącz do nas na:

 

 

 

 

Twój e-mail
ZAPISZ MNIE
ZAPISZ MNIE
Witaj w Naszym gronie :)
Jeżeli nie podasz nam swojego maila, to nie
mamy jak do Ciebie pisać.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO Z NOWINAMI O ZDROWYM ŻYCIU?

ZAPISZ SIĘ DO
ZDROWEGO NEWSLETTERA

tel. 787 323 370

NAPISZ DO NAS

SKLEP ONLINE

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Instytut Dietetyki i Promocji Zdrowia by SPECTRUM MARKETING © 2016

  +48 787 323 370

 

    rejestracja@instytutdietetyki.pl

 

GABINET W TYCHACH

 

ul. Owczarska 9
43-100 Tychy

 

 

 

 

 

GABINET W KATOWICACH

 

ul. Podgórna 4
40-008
Katowice

GABINET W ZABRZU

 

ul. Wolności 338b
41-811 Zabrze

GABINET W BYTOMIU

 

ul. Stanisława Moniuszki 20
41-902 Bytom

GODZINY OTWARCIA:

poniedziałek 08:00 – 16:00
wtorek 08:00 – 16:00
środa 12:00 – 20:00
czwartek 12:00 – 20:00
piątek 12:00 – 16:00

Inne godziny pracy rejestracji są uzależnione od godzin pracy dietetyków.

 

 

 

NASZE SIEDZIBY

DOŁĄCZ DO NAS W SIECI:

KONTAKT:

Nasi Partnerzy:

 

DANE DO PRZELEWÓW:

 

Instytut Dietetyki i Promocji Zdrowia

41-409 Mysłowice, Kosztowska 27

ING BANK ŚLĄSKI: 50 1050 1399 1000 0091 4749 5429


Kod Swift ING Banku Śląskiego czyli: INGBPLPW
IBAN tworzymy poprzez dodanie tylko liter PL przed numerem rachunku.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO Z NOWINAMI O ZDROWYM ŻYCIU?

ZAPISZ SIĘ DO
ZDROWEGO NEWSLETTERA

Twój e-mail
ZAPISZ MNIE
ZAPISZ MNIE
Witaj w Naszym gronie :)
Jeżeli nie podasz nam swojego maila, to nie
mamy jak do Ciebie pisać.