WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI

WRÓĆ DO PRZEPISÓW KULINARNYCH

WRÓĆ DO ZDROWEGO BLOGA

JAKI TRENING NA ODCHUDZANIE?

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY NA SIŁOWNI!

 

Ćwiczenia na odchudzanie w domu czy na siłowni mogą sprawiać wiele problemów. Dla osób początkujących odchudzanie często wiąże się z błędami w ćwiczeniach. Jakie ćwiczenia na odchudzanie będą najskuteczniejsze? I jakie najczęstsze błędy na siłowni popełniamy?

 

ĆWICZENIA NA ODCHUDZANIE – JAKI TRENING NA REDUKCJĘ?

Zanim w ogóle zaczniemy się odchudzać – musimy zorientować się, jakie ćwiczenia są ukierunkowane na ten cel. Aby organizm spalał większą ilość kalorii – musimy przyspieszyć metabolizm. Osiągniemy to dzięki różnorodnym metodom treningowym. Jaki trening na odchudzanie będzie najskuteczniejszy? Połączenie treningu siłowego i aerobowego. Trening siłowy na odchudzanie wzmocni naszą tkankę mięśniową. Mięśnie natomiast potrzebują więcej energii do "życia” niż tkanka tłuszczowa. Tym samym mając więcej mięśni po prostu chudniemy szybciej. Trening aerobowy zapewni nam dobre dotlenienie organizmu oraz przyspieszy proces spalania materii. W przypadku interwałów natomiast możemy liczyć na spalanie tłuszczu w trakcie ćwiczeń oraz po ich zakończeniu.

 

ILE POWINIEN TRWAĆ TRENING NA ODCHUDZANIE?

Jak w każdym rodzaju treningu – jest to kwestia indywidualna. Niemniej, w przypadku osób początkujących, ćwiczenia na odchudzanie nie powinny trwać dłużej niż godzinę. W przypadku ćwiczeń aerobowych, minimalnie powinniśmy trenować 30 minut. Dlaczego? Proces spalania tkanki tłuszczowej startuje dopiero po 20 minutach od rozpoczęcia treningu na odchudzanie. Interwały natomiast nie powinny trwać dłużej niż 40 minut ze względu na wysoką intensywność ćwiczeń.

 

TYLKO TRENING NA ODCHUDZANIE?

Samymi ćwiczeniami na odchudzanie w domu czy na siłowni niewiele osiągniemy. Nie od dziś wiadomo, że podstawą w redukcji tkanki tłuszczowej jest odpowiednia dieta. Mówimy tutaj o zbilansowanym planie żywieniowym. Oczywiście o odpowiednio zmniejszonym bilansie kalorycznym. W diecie odchudzającej bardzo ważne jest regularne przyjmowanie posiłków o właściwie dobranym składzie (białko, węglowodany, tłuszcze). Diet odchudzających jest całe mnóstwo. Warto wybrać się do specjalisty i sprawdzić, która z nich w naszym przypadku będzie najskuteczniejsza. Szczególnie przyda się porada dietetyka czy trenera personalnego, jeśli chorujemy przewlekle bądź mamy nietolerancje/alergie żywieniowe.

Poza dietą na odchudzanie, należy pamiętać również o właściwej liczbie godzin snu – dla dorosłego minimum 7h. Liczy się także unikanie stresu – podniesiony poziom kortyzolu wzmaga apetyt i utrudnia spalanie tkanki tłuszczowej. Nie można zapomnieć też o właściwym nawodnieniu organizmu.

 

ĆWICZENIA NA ODCHUDZANIE – JAKIE METODY SĄ NAJSKUTECZNIEJSZE?

 

1. TRENING CARDIO NA ODCHUDZANIE

Ważna metoda treningu na odchudzanie szczególnie dla osób początkujących. Tętno podczas ćwiczeń powinno sięgać 60-70% HRmax. Całość jednostki treningowej nie powinna przekraczać 30-45 minut. Co to jest trening cardio na odchudzanie? Otóż: bieganie, jazda na rowerze stacjonarnym i klasycznym, orbitrek, bieżnia, łyżwy…

 

2. INTERWAŁY NA REDUKCJĘ TKANKI TŁUSZCZOWEJ

Intensywne ćwiczenia o zmiennym tempie. Interwały są wymagające dla organizmu. Dlatego też czas ich trwania jest krótki. Niektóre treningi (takie jak Tabata) trwają jedynie kilka minut. Maksymalny czas trwania: 40 minut. Interwały poleca się osobom w późniejszej fazie odchudzania.  

 

3. TRENING SIŁOWY NA ODCHUDZANIE

Ćwiczenia siłowe na odchudzanie są bardzo ważnym elementem. Podczas samego treningu siłowego tkanki tłuszczowej spala się mało, jednak zwiększa się masa mięśniowa. A to pozwala na docelowe spalanie większej liczby kalorii. Co więcej, sylwetka jest lepiej wyrzeźbiona, nie ma obawy pojawienia się wiszącej skóry po odchudzaniu czy sylwetki skinny fat. Ciężar na treningu: 50% CM dla początkujących, w późniejszym czasie – 75-85% CM.

 

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY W ĆWICZENIACH NA ODCHUDZANIE

Nie ma co się oszukiwać – jako początkujący na siłowni czy w treningach w domu popełniamy bardzo dużo błędów. Szczególnie jeśli mowa o ćwiczeniach na odchudzanie. Chcemy zrzucić trochę kilogramów, jednak nie bardzo wiemy, jak się za to zabrać.

 

OTO LISTA BŁĘDÓW W ODCHUDZANIU, KTÓRE POPEŁNIAMY NAJCZĘŚCIEJ:

1. TRENUJEMY ZA DUŻO I TAK SAMO. Ważne jest różnorodne dobieranie ćwiczeń na odchudzanie. Po pewnym czasie tych samych treningów organizm się przyzwyczaja do wysiłku i stopuje efekty. Trzeba także zostawić sobie czas na regenerację mięśni.

 

2. TRENUJEMY BEZ PLANU. Po prostu zaczynamy jakiś trening w jakimś czasie. Nieregularne ćwiczenia na odchudzanie niewiele nam przyniosą. Ważne jest dokładne rozplanowanie aktywności fizycznej.

 

3. WYBIERAMY NIEODPOWIEDNIE ĆWICZENIA NA ODCHUDZANIE. Źle łączymy metody  treningowe, nie dbamy o długość ich trwania, nie trzymamy się prawidłowej techniki…

 

4. WYBIERAMY SUPLEMENTY NA ODCHUDZANIE MYŚLĄC, ŻE ZASTĄPIĄ TRENING. Niestety, nawet najlepsze wspomagacze nie spalą szybciej tkanki tłuszczowej, jeśli leżymy na kanapie.

 

5. TRENUJEMY O NIEODPOWIEDNIEJ PORZE. Tutaj trzeba zwracać uwagę na godziny posiłków. Nie można trenować przed śniadaniem – spalamy wtedy tkankę mięśniową.  Późniejsze posiłki lepiej zjeść po ćwiczeniach na odchudzanie niż przed nimi.

 

6. TRENUJEMY ZA KRÓTKO. Popularne treningi cardio na odchudzanie trwające 10 minut niewiele korzyści nam przyniosą. Spalanie tłuszczu zaczyna się dopiero po 20 minutach od rozpoczęcia treningu.

 

Artykuł powstał dzięki współpracy z portalem Lepszytrener.pl

 

06 lutego 2019

Jaki trening na odchudzanie? Najczęstsze błędy na siłowni!

Z serii Zdrowy Blog:

25 stycznia 2019
KULKI MOCY Z CIECIERZYCY Składniki na 8 porcji: Zjedz 1 z 8 porcji Ciecierzyca (ugotowana) - 400 g (20 x Łyżka) Miód pszczeli - 48 g (2 x Łyżka) Masło
21 stycznia 2019
Grillowana pierś z kurczaka z pieczonymi ziemniaczkami i batatami oraz marchewka z groszkiem  Składniki na 1 porcje: Marchew z groszkiem, mrożona - 250 g (1.67 x Porcja) Oliwa z oliwek

COŚ NA DESER:

Dołącz do nas na:

 

 

 

 

Twój e-mail
ZAPISZ MNIE
ZAPISZ MNIE
Witaj w Naszym gronie :)
Jeżeli nie podasz nam swojego maila, to nie
mamy jak do Ciebie pisać.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO Z NOWINAMI O ZDROWYM ŻYCIU?

ZAPISZ SIĘ DO
ZDROWEGO NEWSLETTERA

tel. 787 323 370

NAPISZ DO NAS

SKLEP ONLINE

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Instytut Dietetyki i Promocji Zdrowia by SPECTRUM MARKETING © 2016

  +48 787 323 370

 

    rejestracja@instytutdietetyki.pl

 

GABINET W TYCHACH

 

ul. Owczarska 9
43-100 Tychy

 

 

 

 

 

GABINET W KATOWICACH

 

ul. Podgórna 4
40-008
Katowice

GABINET W ZABRZU

 

ul. Wolności 338b
41-811 Zabrze

GABINET W BYTOMIU

 

ul. Stanisława Moniuszki 20
41-902 Bytom

GODZINY OTWARCIA:

poniedziałek 08:00 – 16:00
wtorek 08:00 – 16:00
środa 12:00 – 20:00
czwartek 12:00 – 20:00
piątek 12:00 – 16:00

Inne godziny pracy rejestracji są uzależnione od godzin pracy dietetyków.

 

 

 

NASZE SIEDZIBY

DOŁĄCZ DO NAS W SIECI:

KONTAKT:

Nasi Partnerzy:

 

DANE DO PRZELEWÓW:

 

Instytut Dietetyki i Promocji Zdrowia

41-409 Mysłowice, Kosztowska 27

ING BANK ŚLĄSKI: 50 1050 1399 1000 0091 4749 5429


Kod Swift ING Banku Śląskiego czyli: INGBPLPW
IBAN tworzymy poprzez dodanie tylko liter PL przed numerem rachunku.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO Z NOWINAMI O ZDROWYM ŻYCIU?

ZAPISZ SIĘ DO
ZDROWEGO NEWSLETTERA

Twój e-mail
ZAPISZ MNIE
ZAPISZ MNIE
Witaj w Naszym gronie :)
Jeżeli nie podasz nam swojego maila, to nie
mamy jak do Ciebie pisać.