WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI

WRÓĆ DO PRZEPISÓW KULINARNYCH

WRÓĆ DO ZDROWEGO BLOGA

Jakie suplementy na masę mięśniową – brać czy nie brać?

 

Trening na masę mięśniową w połączeniu z odpowiednią dietą może nam dać oczekiwane efekty. Nieobce jest nam jednak także sięganie po suplementy. Postanowiliśmy sprawdzić, czy stosowanie odżywek na masę mięśniową może zmaksymalizować przyrosty. Jakie odżywki na masę są najlepsze i czy każdy musi je stosować?

 

Odżywki na masę dla początkujących | Czy potrzebna jest suplementacja?

 

Praca nad zwiększaniem masy mięśniowej może być motywowana na różne sposoby. Właściwie każdy z celów treningowych można rozpatrywać w tych zakresach. Trenujemy profesjonalnie, więc zależy nam na jak najszybszych i jak najlepszych efektach. Inni trenują ambicjonalnie, co oznacza, że ich celem jest poprawa własnego wyglądu czy sprawności. Jeszcze inni natomiast zwiększają masę rekreacyjnie – głównie dla poprawy własnego zdrowia. W każdym z tych przykładów wykorzystanie odżywek na masę jest inne. W przypadku profesjonalistów – niemal niezbędne. W przypadku hobbystów odżywki mogą znacznie ułatwić i przyspieszyć cel ćwiczeń. W rekreacyjnym podejściu do treningów na masę można je stosować, ale niekoniecznie trzeba.

 

Trening na masę mięśniową – podejście do suplementacji.

 

Bez znaczenia, w której z trenujących grup jesteśmy i jaka jest nasza motywacja, powinniśmy rozsądnie i indywidualnie podchodzić do stosowania odżywek na masę. Gros budowania masy mięśniowej stanowi bowiem odpowiedni trening i plan dietetyczny. Suplementacja natomiast zawsze będzie tylko uzupełnieniem tego, co osiągamy za ich pomocą. Należy pamiętać również o tym, że każdy z nas jest inny i ma zupełnie inne potrzeby. A to oznacza, że stosowanie źle dobranego suplementu na masę może być po prostu stratą pieniędzy.  Na rynku dostępne jest mnóstwo suplementów na budowanie masy mięśniowej, dzięki czemu każdy może wybrać taki, który przyniesie maksymalne korzyści.

 

Kiedy brać suplementy na masę mięśniową?

 

Wszystkie suplementy na masę mięśniową mają pomóc trenującemu w osiągnięciu pełnego potencjału własnego organizmu. Ogromne znaczenie ma więc sam charakter treningu oraz jego intensywność. Bardziej wymagające treningi powodują większe zmęczenie organizmu. Tym samym, tracimy wiele składników odżywczych potrzebnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Jednocześnie po intensywnym treningu w organizmie pojawia się znacznie więcej wolnych rodników o działaniu katalizującym. A jak wiadomo, katabolizm jest przeciwnikiem budowania masy mięśniowej. Jeśli więc nasz trening naraża nas na procesy kataboliczne – powinniśmy wspomagać się odżywkami na masę mięśniową.  W przypadku profesjonalnych zawodników poleca się stosowanie odżywek antykatabolicznych także wieczorem (ze względu na katabolizm nocny).

 

Trening na masę mięśniową – jakie odżywki będą pomocne?

 

BIAŁKO

 

Kiedy myślimy o suplementach na masę, jednym z pierwszych skojarzeń jest białko. To właśnie proteiny stanowią najważniejszy budulec mięśni. Odżywki białkowe mają więc dobre przełożenie na syntezę białek mięśniowych w organizmie. Ponadto, dostarczają nam niezbędne do budowania mięśni aminokwasy. Poza usprawnieniem procesu budowania masy mięśniowej, odżywka białkowa poprawia siłę i moc mięśni, co przekłada się na ich wytrzymałość podczas dalszych ćwiczeń.  Białko jest łatwo przyswajalne dla organizmu, usprawnia procesy przemiany materii czy też obniża apetyt.

 

Dla kogo: Trenujących na diecie wysoko kalorycznej, głównie jako alternatywa dla standardowych źródeł białka. 

 

 

KREATYNA

 

Druga z najważniejszych odżywek pomocnych w budowaniu masy mięśniowej. Odżywki kreatynowe na masę oddziałują na poprawę kondycji i siły organizmu. A przede wszystkim – znacznie przyspieszają cały proces budowania masy mięśniowej i podnoszą efektywność treningu na masę. Kreatyna bowiem zwiększa objętość komórek mięśniowych, przyspiesza regenerację potreningową, a także podnosi syntezę glikogenu.

 

Dla kogo: Profesjonalistów, kreatyna jest jednym z najmocniejszych suplementów na masę.

 

Poza białkiem i kreatyną, na rynku znajdziemy całe mnóstwo innych odżywek na masę mięśniową. Zaliczymy do nich m.in. BCAA, kolagen, gainery, odżywki węglowodanowe…  Każda z nich może wspomóc cały proces pracy nad przyrostami mięśni, jednak należy dobrze dobrać suplement do potrzeb własnego organizmu. Zanim więc sięgniemy po odżywki na masę – warto skontrastować naszą wiedzę z wiedzą trenera personalnego. W wielu przypadkach stosowanie wspomagaczy treningowych nie jest wcale konieczne. Inaczej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wyrzucimy pieniądze w błoto. 

 

 

Artykuł powstał dzięki współpracy z portalem Lepszytrener.pl

 

18 lutego 2019

Jakie suplementy na masę mięśniową – brać czy nie brać?

Z serii Zdrowy Blog:

25 stycznia 2019
KULKI MOCY Z CIECIERZYCY Składniki na 8 porcji: Zjedz 1 z 8 porcji Ciecierzyca (ugotowana) - 400 g (20 x Łyżka) Miód pszczeli - 48 g (2 x Łyżka) Masło
21 stycznia 2019
Grillowana pierś z kurczaka z pieczonymi ziemniaczkami i batatami oraz marchewka z groszkiem  Składniki na 1 porcje: Marchew z groszkiem, mrożona - 250 g (1.67 x Porcja) Oliwa z oliwek

COŚ NA DESER:

Dołącz do nas na:

 

 

 

 

Twój e-mail
ZAPISZ MNIE
ZAPISZ MNIE
Witaj w Naszym gronie :)
Jeżeli nie podasz nam swojego maila, to nie
mamy jak do Ciebie pisać.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO Z NOWINAMI O ZDROWYM ŻYCIU?

ZAPISZ SIĘ DO
ZDROWEGO NEWSLETTERA

tel. 787 323 370

NAPISZ DO NAS

SKLEP ONLINE

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Instytut Dietetyki i Promocji Zdrowia by SPECTRUM MARKETING © 2016

  +48 787 323 370

 

    rejestracja@instytutdietetyki.pl

 

GABINET W TYCHACH

 

ul. Owczarska 9
43-100 Tychy

 

 

 

 

 

GABINET W KATOWICACH

 

ul. Podgórna 4
40-008
Katowice

GABINET W ZABRZU

 

ul. Wolności 338b
41-811 Zabrze

GABINET W BYTOMIU

 

ul. Stanisława Moniuszki 20
41-902 Bytom

GODZINY OTWARCIA:

poniedziałek 08:00 – 16:00
wtorek 08:00 – 16:00
środa 12:00 – 20:00
czwartek 12:00 – 20:00
piątek 12:00 – 16:00

Inne godziny pracy rejestracji są uzależnione od godzin pracy dietetyków.

 

 

 

NASZE SIEDZIBY

DOŁĄCZ DO NAS W SIECI:

KONTAKT:

Nasi Partnerzy:

 

DANE DO PRZELEWÓW:

 

Instytut Dietetyki i Promocji Zdrowia

41-409 Mysłowice, Kosztowska 27

ING BANK ŚLĄSKI: 50 1050 1399 1000 0091 4749 5429


Kod Swift ING Banku Śląskiego czyli: INGBPLPW
IBAN tworzymy poprzez dodanie tylko liter PL przed numerem rachunku.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO Z NOWINAMI O ZDROWYM ŻYCIU?

ZAPISZ SIĘ DO
ZDROWEGO NEWSLETTERA

Twój e-mail
ZAPISZ MNIE
ZAPISZ MNIE
Witaj w Naszym gronie :)
Jeżeli nie podasz nam swojego maila, to nie
mamy jak do Ciebie pisać.