WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI

WRÓĆ DO PRZEPISÓW KULINARNYCH

WRÓĆ DO ZDROWEGO BLOGA

Do napisania tego artykułu zainspirowali mnie pacjenci, którzy w ostatnim czasie coraz częściej zwracają uwagę na brak czasu w swoim codziennym życiu na realizację diety.

Jest takie powiedzenie „spiesz się powoli" i ono doskonale obrazuje to, w jakim tempie dziś żyjemy i że powinniśmy jednak zwolnić. Dla własnego dobra i zdrowia.

 

Zdecydowanie zbyt często włączamy piąty bieg.

 

Świat jest tak zabiegany, że w głowie nam się nie mieści, jak w latach 70-tych czy 80-tych, kiedy byliśmy dziećmi, nasi rodzice mieli czas na wszystko mimo pracy zawodowej. Na spotkania w gronie rodziny, na kawkę z sąsiadką, na zabawę z dziećmi. I także my mieliśmy czas, by odrobić lekcje, wyjść po kumpli i bawić się do wieczora. Dni były jakby dłuższe. Co więc się stało, że świat nagle przyspieszył, a my wraz z nim?

 

Być może winny jest ustrój, być może postęp technologii to na nas wymusza. Jedno jest pewne: jesteśmy w ciągłym biegu i jednocześnie w ciągłym niedoczasie. Coraz częściej dopada nas brak czasu na wszystko: na badania, na gotowanie zdrowych posiłków, na dietę. I przy tym brak czasu dla wszystkich: dla rodziny, przyjaciół, dzieci. Przez to jesteśmy coraz bardziej zdenerwowani, zestresowani i sfrustrowani. Bo chcielibyśmy zwolnić, a jednocześnie nie możemy, bo coś nam nie pozwala. Tym czymś jest przyzwyczajenie i monotonia. A gdyby tak ją złamać i przestać się tłumaczyć brakiem czasu? Wystarczy ustalić sobie priorytety. Jeśli zrobilibyśmy listę rzeczy, które zazwyczaj robimy na co dzień, okazałoby się, że co najmniej kilka z nich jest zupełnie niepotrzebnych. Dobrym przykładem mogą być codzienne porządki, które zajmują nam naprawdę sporo czasu. Ale już robienie ich co drugi, trzeci dzień sprawi, że nagle doba w magiczny sposób nam się wydłuży. Kolejny przykład - social media. Zdecydowanie zbyt długo przesiadujemy przed komputerem. Zwłaszcza, jeśli mamy pracę, podczas której przez bite 8 godzin patrzymy w ekran komputera, już nie musimy dokładać naszym oczom wysiłku związanego z kolejnymi godzinami przed monitorem. Wyjdzie nam to nie tylko na zdrowie, ale również zyskamy więcej czasu dla bliskich, na gotowanie zdrowych posiłków lub na hobby.

 

Przestańmy się więc tłumaczyć zagonieniem i wiecznym niedoczasem, bo sami tak naprawdę generujemy sobie niepotrzebne obowiązki i zajęcia, zapominając o tym, co jest ważne w życiu. Nie masz czasu na rozpoczęcie diety lub jej utrzymanie? Nieprawda! Czas jest, tylko marnujesz go na inne rzeczy. Święta? Urodziny? Imieniny? Tłusty Czwartek? To tylko wymówki. Przecież jedno święto nie przeszkadza w prowadzeniu zdrowego stylu życia. Nic się też nie stanie, jeśli okazjonalnie pozwolimy sobie na odstępstwo od ustalonego przez dietetyka jadłospisu. Pamiętajmy! Zawsze jest dobry czas na rozpoczęcie diety i nic nie powinno nam w tym przeszkodzić, bo priorytetem powinno być nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Mamy tylko jedno życie i sami możemy nim sterować. Wystarczy tylko poustawiać sobie dzień. Wystarczy tylko chcieć. A chcieć to móc.

 

 

Quiz: czy jesteś niewolnikiem czasu?

 

  1. Po przyjściu z pracy pierwsze co robisz to:

 

     A.Bierzesz się za porządki

     B. Jesz obiad

     C. Odpoczywasz

 

  1. Umawiając się na spotkanie z przyjaciółmi używasz sformułowania:

    

     A. Będę punkt 17:00

     B. Będę koło 17:00

     C. Będę miedzy 16:45 a 17:15.

 

  1. Jak masz ustawiony budzik na rano?

 

     A. Punktualnie na 6:00 i o tej godzinie wstaję

     B. Na 6:00 i 15 minut drzemki

     C. Na 6:00 i kilka drzemek po 5 minut

 

  1. Unikając jakiegoś spotkania, zazwyczaj mówisz:

 

     A. Nie mam w ogóle czasu

     B. Nie zdążę przyjechać, bo…

     C. Mam czas, ale mi się nie chcę wychodzić z domu

 

  1. Gdy ktoś się spóźnia 2 minuty, Ty:

 

     A. Denerwujesz się i wydzwaniasz do tej osoby

     B. Dajesz jej „kwadrans studencki” i dopiero dzwonisz

     C. Spokojnie czekasz lub robisz w tym czasie inne rzeczy

 

  1. Twoje ulubione przysłowie związane z czasem to:

 

     A. Czas to pieniądz

     B. Czas leczy rany

     C. Szczęśliwi czasu nie liczą

 

  1. Czy uważasz że Twoje dni:

 

     A. Przeciekają Ci przez palce

     B. Płyną, ale czasem za szybko

     C. Płyną wolno i leniwie

 

Najwięcej odpowiedzi A:

Zdecydowanie jesteś niewolnikiem czasu i pedantem, ale sam narzucasz sobie taką dyscyplinę. Zwolnij! Taki pęd nie jest dobry dla Twojego zdrowia. Mimo że jesteś idealnie poukładany, a wśród znajomych uchodzisz za wyjątkowo punktualnego, mogą się zdarzyć sytuacje, kiedy Twój plan legnie w gruzach. Wtedy zaczynasz panikować, bo już z czymś nie zdążyłeś lub gdzieś się spóźniłeś. Na wiele spraw nie mamy wpływu, np. na warunki pogodowe czy na awarię autobusu. Idealnym przykładem jest przyjście na świat dziecka. Przy nim nie istnieje coś takiego jak plan dnia, bo niemowlę potrafi wywrócić go do góry nogami.

 

Najwięcej odpowiedzi B:

Nie masz problemu z organizacją własnego czasu. Dobrze wiesz, że każda czynność ma swój czas i musi trwać. Po pracy nie rzucasz się od razu w wir kolejnych obowiązków, ale dbasz o to, by najpierw zjeść ciepły posiłek lub pobawić się chwilę z dziećmi. Czasami się spóźniasz, ale umiesz to logicznie wytłumaczyć i nikt nie ma Ci za złe kilku minut obsuwy czasowej. Jesteś również wyrozumiały, kiedy ktoś inny przychodzi po umówionej godzinie. Najważniejsze to znaleźć złoty środek między trzymaniem się ram czasowych a względną wolnością. Tak trzymać!

 

Najwięcej odpowiedzi C:

Zdecydowanie nie jesteś w pułapce czasu. Mało tego. Czas dla Ciebie może nie istnieć. Z jednej strony to dobrze, bo w końcu kto nie liczy czasu, jest szczęśliwszy i zdrowszy (bo mniej zestresowany), ale uważaj – inni ludzie mogą uważać Cię za spóźnialskiego lekkoducha, który nie dotrzymuje słowa. Nie pomoże wtedy tłumaczenie „nie noszę zegarka”. Dziś każdy ma zegarek choćby w telefonie. Twoje ulubione powiedzenie to: „jak się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy”. Pamiętaj jednak, że świat działa wg wskazówek zegara i nie ma możliwości całkowitego wyłączenia się z tej pędzącej machiny.

 

 

 

Artykuł napisała

mgr KATARZYNA KASZYCA

Dietetyk, specjalista zdrowia publicznego

 

14 marca 2018

Zwolnij dla Zdrowia!

Z serii Zdrowy Blog:

25 stycznia 2019
KULKI MOCY Z CIECIERZYCY Składniki na 8 porcji: Zjedz 1 z 8 porcji Ciecierzyca (ugotowana) - 400 g (20 x Łyżka) Miód pszczeli - 48 g (2 x Łyżka) Masło
21 stycznia 2019
Grillowana pierś z kurczaka z pieczonymi ziemniaczkami i batatami oraz marchewka z groszkiem  Składniki na 1 porcje: Marchew z groszkiem, mrożona - 250 g (1.67 x Porcja) Oliwa z oliwek

COŚ NA DESER:

Dołącz do nas na:

 

 

 

 

Twój e-mail
ZAPISZ MNIE
ZAPISZ MNIE
Witaj w Naszym gronie :)
Jeżeli nie podasz nam swojego maila, to nie
mamy jak do Ciebie pisać.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO Z NOWINAMI O ZDROWYM ŻYCIU?

ZAPISZ SIĘ DO
ZDROWEGO NEWSLETTERA

tel. 787 323 370

NAPISZ DO NAS

SKLEP ONLINE

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Instytut Dietetyki i Promocji Zdrowia by SPECTRUM MARKETING © 2016

  +48 787 323 370

 

    rejestracja@instytutdietetyki.pl

 

GABINET W TYCHACH

 

ul. Owczarska 9
43-100 Tychy

 

 

 

 

 

GABINET W KATOWICACH

 

ul. Podgórna 4
40-008
Katowice

GABINET W ZABRZU

 

ul. Wolności 338b
41-811 Zabrze

GABINET W BYTOMIU

 

ul. Stanisława Moniuszki 20
41-902 Bytom

GODZINY OTWARCIA:

poniedziałek 08:00 – 16:00
wtorek 08:00 – 16:00
środa 12:00 – 20:00
czwartek 12:00 – 20:00
piątek 12:00 – 16:00

Inne godziny pracy rejestracji są uzależnione od godzin pracy dietetyków.

 

 

 

NASZE SIEDZIBY

DOŁĄCZ DO NAS W SIECI:

KONTAKT:

Nasi Partnerzy:

 

DANE DO PRZELEWÓW:

 

Instytut Dietetyki i Promocji Zdrowia

41-409 Mysłowice, Kosztowska 27

ING BANK ŚLĄSKI: 50 1050 1399 1000 0091 4749 5429


Kod Swift ING Banku Śląskiego czyli: INGBPLPW
IBAN tworzymy poprzez dodanie tylko liter PL przed numerem rachunku.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO Z NOWINAMI O ZDROWYM ŻYCIU?

ZAPISZ SIĘ DO
ZDROWEGO NEWSLETTERA

Twój e-mail
ZAPISZ MNIE
ZAPISZ MNIE
Witaj w Naszym gronie :)
Jeżeli nie podasz nam swojego maila, to nie
mamy jak do Ciebie pisać.