Czy nadmiar wody szkodzi?

Zastanawiałeś się czy można przedawkować wodę?

Ciągle słyszysz, jak ważne jest picie dużej ilości wody, że wciąż społeczeństwo pije jej za mało? To prawda, jest ona bardzo ważna, a wielu z Was faktycznie pije jej za mało! Jednakże chciałam poruszyć również temat dotyczący nadmiaru wody, ponieważ często, o to pytacie…

Spotykam się z niektórymi z Was i mówicie mi: „Pani dietetyk ja już tak dużo tej wody piję! Spokojnie więcej niż butelkę i do tego jeszcze herbata, kawa, zupy i dużo owoców oraz warzyw jem”.

Nie mogę przejść obojętnie obok tego tematu. Jestem odpowiedzialna za Wasze zdrowie, a musicie wiedzieć, że nadmiar wody również może szkodzić! Kiedy i dlaczego? Przeczytaj!

Czy da się przedawkować wodę?

Musicie wiedzieć, że wodę da się przedawkować i w nadmiernych ilościach może szkodzić…

Przypominam na początku, że jednak wielu z Was wypija jej zbyt mało… Chcąc oszacować ilość, jaką powinno się wypijać zapraszam do przeczytania artykułu: „Ile wody pić?” jednakże zdrowie Was wszystkich jest dla mnie ważne. Nie możecie wpadać ze skrajności w skrajność. Jeżeli wiesz ile wody powinieneś wypijać, to taka ilość jest dla Ciebie wystarczająca. Zwiększyć zapotrzebowanie musisz jedynie w sytuacji, kiedy jesteś w cieplejszym klimacie, masz wysoką aktywność czy też cierpisz na jakąś chorobę, o czym również przeczytasz w przytoczonym artykule „Ile wody pić?”. Jeżeli nie wiesz ile pić, to koniecznie przeczytaj artykuł, by to oszacować! Trzymaj się następnie zalecanej ilości, z uwzględnieniem ewentualnej aktywności, klimatu czy chorób i to wystarczy. Pamiętaj, że wszystko w nadmiernych ilościach może być niekorzystne dla naszego zdrowia. Być może starając się wypić jeszcze więcej wody niż oszacowałeś lub zlecił Ci Twój dietetyk/lekarz chcesz dobrze, ale to może być już szkodliwe dla Twojego zdrowia. Dlaczego?

Przewodnienie – co to takiego?

Nadmierne spożycie wody może być tak samo szkodliwe, jak jej niedobór z tym, że zdecydowanie częściej słyszymy, o skutkach jej niedoboru, gdyż zbyt mało jej wypijamy… O zatruciu wodą zdecydowanie mniej się słyszy…

Przewodnienie w zależności od przyczyny dzieli się na:

– przewodnienie izotoniczne,

– przewodnienie hipertoniczne,

– przewodnienie hipotoniczne czyli zatrucie wodą.

Jest to zespół objawów, które są spowodowane nadmiernym magazynowaniem wody w organizmie. Nadmiar płynów doprowadza do zachwiania równowagi między wodą a elektrolitami i komórki zaczynają pęcznieć. Zagrożenie dla życia, jakie może wtedy się pojawić wynika, na przykład z tego, że dochodzi do obrzęku komórek w mózgu i zwiększa się ciśnienie śródczaszkowe (przewodnienie hipotoniczne). Wzrost ciśnienia sprawia, że gorszy jest przepływ krwi w mózgu, a to prowadzi z kolei do pogorszenia pracy ośrodkowego układu nerwowego (po prostu praca naszego mózgu zostaje zaburzona) lub też drgawek i może doprowadzić do śpiączki. W ciężkich przypadkach przewodnienia, nawet do śmierci…

Zwykle przewodnienie pojawia się w momencie gdy wypite zostanie zbyt duża ilość wody w krótkim czasie. W momencie gdy ta ilość nie jest odpowiednio regularnie wydalana.

Co zwiększa ryzyko przewodnienia?

Różnego rodzaju schorzenia nerek, które odpowiadają za wytwarzanie moczu. Na przykład w niewydolności nerek pomimo występującego wielomoczu może pojawić się przewodnienie.

Przyjmowanie niektórych leków, na przykład pochodnych sulfonylomocznika, karbamazepin (przeciwpadaczkowe), amitryptylina (przeciwdepresyjne), tioridazyna (przeciwpsychotyczne), cyklofosfamid oraz winkrystyna (stosowane w chemioterapii nowotworów) czy też leków moczopędnych.

– Zjawisko gdy u danej osoby występuje wytwarzanie wazopresyny w nadmiernych ilościach, która jest hormonem antydiuretycznym i powoduje zagęszczanie moczu przez resorpcję (wchłanianie) wody i jonów sodu w kanalikach nerkowych. Taka sytuacja zdarza się u osób, które cierpią na stany zapalne płuc (gruźlica), stany zapalne mózgu, porfiria, zespół nieodpowiedniego nawodnienia.

Niektóre nowotwory, takie jak rak dwunastnicy, trzustki, grasiczak, rak owsianokomórkowy. Dzieje się tak, ponieważ u tych osób, we krwi wykryto substancję podobną do hormonu antydiuretycznego, opisanego powyżej.

Niewydolność serca.

Hipoproteinemia, kiedy to występuje niski poziom i zmieniony skład ilościowy białek osocza krwi.

Hormonalne zmiany, na przykład w nadnerczach czy tarczycy, ponieważ mogą powodować obniżenie stężenia sodu, co z kolei przy wysokim spożyciu wody może doprowadzić do hiponatremii.

Silnie wymioty oraz biegunka doprowadzają do utraty płynów i elektrolitów zatem może to zwiększać ryzyko pojawienia się przewodnienia podczas nawadniania organizmu dlatego też w ciężkich przypadkach nawadnia się organizm specjalnymi preparatami, które są bogate w elektrolity

Na przewodnienie szczególnie narażeni są sportowcy. Przypadków śmierci sportowców, której powodem było spożycie zbyt dużej ilości wody w krótkim czasie po treningu było już wiele. Sportowcy faktycznie potrzebują jeszcze większe ilości wody, ponieważ trenują i wraz z potem tracą dużo płynów, ale nawadniać organizm po treningowych stratach należy z dużą ostrożnością. Zgodnie z badaniami sportowcy powinni nawodnić się przed treningiem, nawadniać regularnie w trakcie, a po treningu uzupełnić straty płynów. Dodatkowo osoby aktywne fizyczne ze względu na spożycie dużej ilości kalorii w diecie już mają wysokie zapotrzebowanie na wodę. Te osoby tracą większą ilość sodu, ponieważ się dużo pocą. Powinni zatem nawadniać się napojami, które bogate są w sód lub w inny sposób dostarczyć ten pierwiastek (z żywnością, ponieważ sód znajduje się w soli).

Jednakże tak samo narażone będą osoby, które nie uprawiają zawodowo sportu, ale wykonują pracę fizyczną, która wymaga dużego zużycia energii, na przykład górnicy czy osoby, które wykonują fizyczną pracę na zewnątrz w upalne dni.

Jednakże w przypadku zawodowo trenujących sportowców czy nie tylko sportowców, ale wszystkich osób, które mają dużą aktywność fizycznie zaleca się jednak konsultację z dietetykiem lub lekarzem w celu dokładnego oszacowania u nich zapotrzebowania na płyny i dobrania wody, o odpowiednim dla nich składzie.

Objawy przewodnienia

– Niedobór sodu, który może prowadzić do wielu powikłań. Zaburzona koncentracja, zmęczenie, bóle i zawroty głowy, utrata apetytu, nasilona senność, niskie ciśnienie krwi…

– Obrzęk mózgu: występuje wtedy osłabienie, mdłości i wymioty, brak apetytu, skurcze mięśni, drgawki, nierówne źrenice, gorsza koncentracja, a jeśli nie podejmie się odpowiedniego leczenia, to może dojść do śpiączki, uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego oraz kwasicy i śmierci.

– Opuchlizna stóp i oczu.

– Skąpomocz, bezmocz.

– Zwiększenie ciśnienia tętniczego i osłabienie czynności serca.

– Obniżeniu ulega poziom hemoglobiny oraz białek osocza i całkowita ilość erytrocytów.

– Spada we krwi stężenie sodu i chlorków. Zwykle prawidłowe jest stężenie potasu. W moczu z kolei może pojawić się stosunkowo wysoka wartość sodu i chlorków. To pozwala odróżnić stan zatrucia wodnego od pierwotnego niedoboru sodu w ustroju.

Pamiętaj, że wszystko w umiarkowanych ilościach jest dozwolone i powinno być dostarczone do organizmu zgodnie z normami. Dotyczy to białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin, minerałów, jak również energii i WODY! Nadmiar czy niedobór każdego z tych składników może doprowadzić do nieprzyjemnych skutków zdrowotnych.

 

mgr Katarzyna Kaszyca

mgr Katarzyna Kaszyca

dietetyk kliniczny

Jestem absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, a także licencjonowanym specjalistą zdrowia publicznego, członkiem Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków. Ponad to ukończyłam Międzynarodową Akademię Medycyny Komplementarnej zdobywając wiedzę z zakresu naturoterapii i fitoterapii.

Od ponad 8 lat prowadzę prywatna praktykę przyjmując pacjentów z szeregiem dolegliwości zdrowotnych. Dzięki nabytej wiedzy i doświadczeniu staram się wspomagać leczenie farmakologiczne dietą.

Kliknij, aby poznać mnie lepiej.